Zemní plyn a jeho využití

Zemní plyn je důležitou komoditou, bez které se neobejde mnoho domácností. Co je vlastně zemní plyn a jak ho využíváme?

Co je zemní plyn

Zemní plyn je přírodním hořlavým plynem obsahující především methan a ethan. Nemá žádný tvar ani zápach a je lehčí než vzduch. Těží se často společně s ropou a černým uhlím.
Rozlišujeme čtyři základní skupiny zemního plynu podle složení – suchý, vlhký, kyselý a s vyšším obsahem inertů.
Díky své vysoké výhřevnosti je důležitým zdrojem energie. Z jeho dalších výhod si uveďme snadnou dopravu ke koncovému odběrateli, nezávislost na klimatických podmínkách, větší šetrnost k přírodě a nespornou výhodou je také jeho mnohostranné využití, a to nejen v domácnosti. Na rozdíl od některých jiných přírodních paliv jsou zatím dost velké jeho celosvětové zásoby.

Využití zemního plynu

Zemní plyn se využívá v různých oblastech a stále se hledají nové možnosti, kde by se mohl uplatnit. My si přiblížíme jeho tři nejčastější způsoby využití.

Vaření a ohřev vody

Vařit a ohřívat vodu v domácnosti můžete prostřednictvím elektřiny i zemního plynu. Jaké jsou výhody ohřívání plynem v porovnání s elektřinou? Plyn je levnější a hned po zapnutí sporáku má požadovaný výkon. Na rozdíl od elektřiny je možné používat při ohřevu i hrnce s nerovným dnem.

Vytápění

Rozšířené je v ČR vytápění zemním plynem. Má četné výhody. Mezi ně patří především energetická účinnost, snadné ovládání, regulace plynových spotřebičů, ale i větší šetrnost k životnímu prostředí.
Vytápění zemním plynem v domácnosti lze realizovat lokálně či centrálně. Základem centrálního vytápění je plynový teplovodní kotel. Může být nízkoteplotní či kondenzační. Chcete-li za plyn ušetřit, opatřete svůj plynový kotel vhodnou regulací. Kromě úspory oceníte pohodlné nastavení požadované teploty.

Využití v dopravě

Zemní plyn se uplatňuje rovněž v dopravě. Jeho masivnější využívání propagují především ekologové. Je totiž šetrnější k životnímu prostředí. Kladem je i příznivější cena.
Řidiči, kteří začnou využívat pro dopravu zemní plyn (konkrétněji stlačený zemní plyn – CNG), se mohou těšit na delší životnost motoru, lepší startování při nižších teplotách atd. Své nevýhody však zemní plyn v dopravě má, např. menší dojezd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *